Pisanje kvalitetnog životopisa nije nimalo lak zadatak. Način na koji ga pišete može vam puno pomoći u traženju posla, ali može biti i smetnja. Zato je važno da vaš životopis bude besprijekoran, kako dizajnerski tako prije svega sadržajno.
Možda mislite da ste napisali vrlo dobar životopis. Kad ga pročitate, čini se savršenim, ali poslodavci drugačije gledaju na ono što ste napisali. Stoga je vrlo važno da vaš životopis poslodavcu govori točno ono što želi znati. Ako je vaš životopis na bilo koji način manjkav, ako poslodavac ne dobije informacije koje ga zanimaju, vaše šanse da dobijete posao su nažalost vrlo male.
Nemojte se oslanjati na razgovor za posao
Mnogi tražitelji posla šalju manjkav životopis u nadi da će poslodavcu pružiti potrebne podatke koji su ključni za popunjavanje oglašenog radnog mjesta. Dakle, čisto formalno prilažu životopis, ali on nije prilagođen poslu za koji se natječu. No, bez kvalitetnog životopisa vjerojatno neće doći ni do poziva na razgovor.
Stavite se u kožu poslodavca
Ako želite napisati kvalitetan životopis, stavite se u kožu poslodavca ili stručnjaka za ljudske resurse. Ova osoba će pregledati životopise i prijave svih kandidata. Ako ima puno životopisa, vjerojatno će ih samo brzo pregledati i odabrati samo one koji će je iz nekog razloga uvjeriti. Stoga, prilikom pisanja životopisa nastojte istaknuti ona svoja znanja, iskustva, vještine i osobine ličnosti koje bi vas kao poslodavca uvjerile. Na primjer, vaše vještine koje su ključne za ovu poziciju ili vaše prethodno zaposlenje u renomiranoj tvrtki.
Ako se prijavljujete za više radnih mjesta, prilagodite svoj životopis tako da istakne iskustvo, znanje i vještine za koje mislite da su relevantni za svako radno mjesto.
Ne zaboravite osnove
Životopis svakako ne smije biti predugačak – treba biti transparentan jer će tako poslodavac lakše provjeriti i doći do informacija koje ga zanimaju. Obavezno navedite ključne podatke koji su poslodavcu potrebni za kontakt – adresu, broj mobitela i e-mail adresu.
Nakon osnovnih podataka slijede podaci o stečenom obrazovanju. Svakako navedite i temu diplomskog rada ako je vezana uz oglašeno radno mjesto i smatrate li da bi vam ovi podaci mogli pomoći.
Zatim kronološki navedite sve svoje prethodne poslove i kratak opis zadataka za koje ste bili odgovorni. Poželjno je da navedete kontakt osobe koje bi Vas mogle preporučiti iz navedenih tvrtki. Poslodavci često žele znati što bivši poslodavci misle o vama, ali nemaju vremena tražiti njihove kontakte.
Slijede podaci o poznavanju jezika, računalnih programa i drugih neformalnih znanja i vještina bitnih za osobno željeni posao.
Poslodavci trenutno preferiraju Europass format životopisa koji je dostupan OVDJE. To je dobro strukturiran i vrlo transparentan format životopisa, a dostupan je na svim europskim jezicima.
Ono što poslodavac ne želi znati
Iako je svaki poslodavac specifičan, sigurno ga neće zanimati previše ‘osoban’ životopis. Neki se kandidati ovakvim životopisima žele izdvojiti iz mase u čemu nedvojbeno uspijevaju, ali ne na način na koji bi željeli. Ukratko, podaci kao što je ime vašeg ljubimca nikako nisu prikladni za životopis.
Suvišna su čak i detaljna objašnjenja zašto ste napustili bivši posao. Sačuvajte ove informacije za mogući kasniji razgovor. Umjesto toga, usredotočite se na profesionalna postignuća na prijašnjem radnom mjestu.
Pažljivo pročitajte svoj životopis i uvjerite se da nema pravopisnih ili tipografskih pogrešaka. Pogreške ostavljaju dojam da ste neodgovorni i neozbiljni. Koristite standardni font kao što je Arial ili Times New Roman. Šaljete li životopis poštom, isprintajte ga na bijelom papiru i pošaljite u kuverti, a adresu ispišite na printeru. To će dodatno pridonijeti dojmu.
Sretno!
Tim portala OglasiPosao.net